Wellbeing Hub - Česká republika
Víme, že doba je v tuto chvíli obzvlášť těžká, ať už jde o starosti o naše duševní a fyzické zdraví, nové stereotypy nebo starosti o naše blízké. Je přirozené, že tyto změny a obavy mohou mít dopad na naši vnitřní pohodu i na zdraví. Takže teď, více než kdy jindy, je důležité, abychom se starali sami o sebe a o sebe navzájem. Tyto stránky jsou navrženy tak, aby vám v tom pomohly.
Kliknutím níže na jednotlivé oblasti duševní pohody získáte další informace a přístup k našim zdrojům.
Nepodceňujte, prosím, pokud se u vás objeví závažné příznaky nemoci. Obraťte se na svého praktického lékaře či kontaktujte hygienickou stanici.
Mentální a emoční pohoda je způsob, jakým myslíme, jak se cítíme a jak se vyrovnáváme s každodenními situacemi v životě. Je důležité si uvědomit, že může nastat situace, kdy i na nás dolehne stres a my budeme potřebovat pomoc. Problémy s duševním zdravím mohou u KAŽDÉHO vzniknout KDYKOLI a váš první krok by měl vést vždy k odborníkovi.
Pro další informace klikněte prosím na seznam níže:
Fyzická pohoda znamená, že se cítíme fyzicky fit – každý to sice máme s kondicí jinak, ale víme, že být aktivní, zdravě jíst a starat se o své tělo je pro naši celkovou pohodu zásadní.
Pro další informace klikněte prosím na seznam níže:
Související soubory ke stažení
Bohužel víme, že v průběhu roku 2020 a 2021 došlo k nárůstu dopadů a výzev, které mají vliv na naši duševní a fyzickou pohodu. Existuje mnoho fantastických online zdrojů, které poskytují podporu, pokyny a rady, jak se s těmito situacemi vypořádat. Identifikovali jsme některé z nejčastějších výzev a našli jsme řadu užitečných rad a pokynů z osvědčených zdrojů, které mohou pomoci vám a vašim kolegům.
Pro informace o nejčastějších výzvách a dopadech na duševní a fyzickou pohodu klikněte prosím níže:
Duševní zdraví
Níže uvádíme potřebné kontakty institucí a dobrovolníků na pomoc i duševní podporu v souvislosti pandemií nemoci Covid-19 v Česku:
http://www.hygpraha.cz/
Hygienická stanice hlavního města Prahy. Telefon: 773 782 856, 773 782 850 (9–20 hodin).
https://koronavirus.mzcr.cz/
Ministerstvo zdravotnictví - informace ohledně Covidu. Telefonní linka zdarma: 1221.
https://vlada.cz/
Webové stránky Vlády České republiky poskytující důležité informace o epidemii koronaviru.
https://covid.gov.cz/
Nový portál: Stručně sepsaná vládní opatření, kde najdete všechna aktuální nařízení, detaily a platnost.
Charitativní organizace v České republice:
http://www.chat-pomoc.cz/ - Linka důvěry: 222 580 697 (nonstop) - krizová pomoc a poradenství prostřednictvím soukromého chatu.
https://praha.charita.cz/koronavirus-opatreni/ - Linka důvěry: 737 280 635 - krizová linka sociální pomoci.
http://www.pomahamepraze.cz/ - Krizová linka pro seniory:: 800 160 166 (nonstop).
http://elinka.iporadna.cz/ - Krizová linka pro děti: 241 484 149, 777 715 215 (nonstop).
http://chat.linkabezpeci.cz/ - Krizová linka pro děti a studenty do 26 let: 116 111.
Poskytovatelé zdravotní péče:
https://www.drmax.cz/clanky/dusevni-zdravi-v-dobe-koronaviru-jak-zustat-psychicky-fit
Na těchto webových stránkách se naučíme, jak zvládat život v koronavirové krizi po mentální a fyzické stránce.
Fyzické zdraví
Péče o svoji fyzickou stránku má zásadní vliv na celkové udržení psychické pohody. Níže uvedené webové odkazy nabízí mnoho rad a tipů v péči o svoje zdraví a kondici:
http://linkapsychickepomoci.cz/chat/ - Chat první linky psychické pomoci a poradenství: 116 123.
https://ct24.ceskatelevize.cz/koronavirus-kontakty - Odkaz na mnoho užitečných kontaktů zahrnujících: pomoc v souvislosti s pandemií, krizové linky a psychologická pomoc, pomoc psychoterapeutů, podpora a péče seniorů,, krizová linka pro osoby v krizi, informace ohledně cestování, informační web pro těhotné, dobrovolníci a charitativní organizace, duchovní pomoc.
Finanční stránka
Tyto zdroje vám poskytnou praktické rady pro řízení vašich financí nebo rady při případných finančních problémech:
https://www.mpsv.cz/mop - Internetové stránky Ministerstva práce a sociálních věcí. Pomoc lidem, kteří se ocitnou ve finanční tísni způsobené koronavirem a jsou propuštěni. Lidé zde mohou požádat o okamžitou finanční pomoc.
https://www.mpsv.cz/web/cz/osetrovne - Na této webové stránce rodiče naleznou informace, jak požádat o krizové ošetřovné na své děti.
Udělejte něco pro sebe: je důležité dělat věci které máte rádi. Můžete se naučit něco nového, věnovat se svému oblíbenému koníčku nebo jen odpočívat.
Vyzkoušejte si nový koníček, stanovte si cíl nebo se naučte nové dovednosti: může to být skvělý způsob, jak se setkat s lidmi, budovat si sebevědomí a pocítit úspěch.
Přestaňte se zlozvyky: přestaňte kouřit, omezte alkohol a kofein. Malé změny mohou mít pozitivní vliv na vaši nálad.
Promluvte si s rodinou a přáteli (on-line, telefonicky nebo osobně). Mluvit s někým o tom, jak se cítíte, nebo poslouchat někoho jiného, může pomoci zastavit pocit osamělosti a zlepšit vaše duševní zdraví.
Travte čas s jinými lidmi. I když se cítíte na dně nebo úzkostně, navazování kontaktů s ostatními je dobré pro vaše duševní zdraví.
Všímejte si svých myšlenek a pocitů a světa kolem sebe. Být „v přítomnosti“ vám může pomoci získat lepší perspektivu.
Všímejte si neužitečných nebo negativních myšlenek: někdy mohou naše myšlenky a chování situaci ještě zhoršit. Pokud můžete změnit způsob, jakým přemýšlíte o situaci (takzvaným „přetváření“), můžete tím pak zlepšit své duševní zdraví a pohodu.
Buďte aktivní: pravidelné cvičení může zvýšit vaše sebevědomí a může vám pomoci soustředit se, spát a cítit se lépe. Cvičení udržuje mysl a tělo zdravé a opravdu pomáhá zlepšit pohodu.
Požádejte o pomoc. Všichni jsme někdy unavení nebo ohromení tím, jak se cítíme nebo když věci nejdou podle plánu. Pokud máte pocit, že to nezvládáte, požádejte o pomoc. Praktickou pomoc nebo podporu může nabídnout vaše rodina nebo přátelé.
Abyste se dobře vyspali, zkuste dvě hodiny před spaním nepoužívat žádné obrazovky (TV, mobilní zařízení).
Sociální pohoda je pocit sounáležitosti s komunitou a zapojování se do společnosti. Být svůj v každé situaci. Komunikovat s lidmi a jednat s ostatními s úctou. Udržovat a budovat pevné mezilidské vztahy.
Pro další informace klikněte prosím na seznam níže:
Související soubory ke stažení