Průvodce: Jak zvládat pocity osamělosti
My všichni se čas od času můžeme cítit osamělý. Pocity osamocenosti jsou velmi osobní, takže zkušenost každého z nás bude jiná. Jedním z častých popisů osamělosti je pocit, který zažíváme, když není naplněna naše potřeba sociálních kontaktů a mezilidských vztahů.
Ale osamělost není vždy to samé jako samota. Můžete se sami rozhodnout žít šťastně bez přílišného kontaktu s jinými lidmi, zatímco ostatním se to bude zdát jako osamělá zkušenost. Nebo můžete mít mnoho společenských kontaktů, být ve vztahu nebo v rámci rodiny, a přesto se cítíte osamělí – a to zejména pokud se necítíte pochopeni nebo se o vás lidé kolem vás nestarají.
Cítit se osaměle může být velmi těžké, ale můžete podniknout kroky, které vám mohou pomoci. Vyzkoušejte naše Rychlé čtení (pokud spěcháte) nebo Podrobné čtení (pokud máte více času), kde najdete další informace.
Rychlé čtení
- Navažte nové kontakty. Pokud se cítíte osamělí kvůli nedostatku společenského kontaktu ve svém životě, můžete se pokusit poznat nové nebo jiné lidi tím, že se připojíte ke kurzu, klubu nebo se stanete dobrovolníkem. Online nebo osobně můžete navázat nové kontakty s lidmi, kteří sdílejí vaše hodnoty a zájmy.
- Zkuste vzájemnou podporu. Charity a organizace pro duševní zdraví někdy nabízejí službu přátelství, která poskytuje podporu lidem, kteří jsou osamocení. Také se můžete připojit k online komunitě a spojit se tak s ostatními.
- Promluvte si s někým, komu důvěřujete. Když vám někdo naslouchá, může to pomoci zmírnit pocity úzkosti. Pokud si nemůžete promluvit s někým, koho znáte, obraťte se na charitu nebo organizaci, která nabízí linku podpory nebo skupinovou podporu. Můžete zvážit rozhovor s terapeutem nebo poradcem který vám může pomoci zvládat úzkost pomocí kognitivně behaviorální terapie (CBT). Pokud máte přístup k programu pomoci zaměstnancům, může tam najít různé odkazy a doporučení.
- Je snadné srovnávat se s ostatními, a to zejména na sociálních sítích, ale měli byste si uvědomit, že věci nejsou takové, jakými se zdají být z venku.
- Pečujte o sebe. Fyzické cvičení, vyvážená strava, čas strávený venku a spánek – to vše může pomoci zvládnout hladinu úzkosti. <<Více informací o tom, jak zlepšit spánek, naleznete zde>>.
Máte pět minut? Podnikněte tyto jednoduché kroky, které vám pomůžou zmírnit pocity osamělosti.
Podrobné čtení
Co způsobuje osamělost?
Osamělost má mnoho různých příčin, které se liší od člověka k člověku. Ne vždy, je pro nás srozumitelné, která životní zkušenost pocity osamocení vyvolává.
Pro některé lidí to jsou určité životní události, jako například:
- prožívání zármutku
- rozpad vztahu
- odchod do důchodu a s tím spojená ztráta sociálního kontaktu
- změna zaměstnání a pocit izolace od svých spolupracovníků
- zahájení studia na univerzitě, přesun do nové oblasti nebo země bez rodiny, přátel nebo komunity.
Jiní lidé se cítí osamělí v určitých obdobích roku, například kolem Vánoc.
Některé výzkumy naznačují, že lidé, kteří žijí v určitých životních poměrech, nebo patří do velmi specifických skupin, jsou k osamělosti náchylnější.
- nemají přátele ani rodinu
- jsou odcizeni od své rodiny
- jsou rodiče samoživitelé nebo pečují o někoho jiného – takže je těžké udržet si společenský život
- patří k menšinovým skupinám a žijí v oblasti bez ostatních z podobného prostředí
- jsou vyloučeny ze sociálních činností kvůli problémům s mobilitou nebo nedostatku peněz
- trpí diskriminací a stigmatem z důvodu zdravotního postižení nebo dlouhodobého zdravotního problému, včetně problémů duševního zdraví
- zažili sexuální nebo fyzické zneužívání – může pro ně být těžší navazovat blízké vztahy s ostatními
Také jsou lidé, kteří prožívají neustále hluboké pocity osamocenosti, které vycházejí zevnitř a nemizí bez ohledu na jejich společenskou situaci nebo počet přátel.
Existuje mnoho důvodů, proč lidé zažívají tento druh osamělosti. Možná máte pocit, že se dostatečně neumíte mít rádi, cítíte se neoblíbeni, nebo vám může chybět sebevědomí.
Přemýšlením o tom, co způsobuje, že se cítíte osamělí, vám pomůže najít způsob, jak se cítit lépe.
Jak mohu zvládnout osamělost?
Tato část obsahuje několik tipů a doporučení pro zvládnutí pocitů osamocenosti. Jsou lidé, kteří považují tyto nápady za užitečné, ale pamatujte si, že různé věci fungují u různých lidí v různé době.
Vyzkoušejte jen to, co vás oslovuje, a nesnažte se na sebe tlačit. Pokud vám něco hned nepomůže (nebo to právě teď není možné), můžete zkusit něco jiného nebo se k tomu vrátit jindy.
Navazujte nové vztahy
Pokud se cítíte osaměle, protože ve svém životě postrádáte dostatek sociálních kontaktů, pokuste se více potkávat s různými lidmi.
- Připojte se ke kurzu nebo skupině na základě vašich koníčků a zájmů. I když může být omezena osobní účast, mnoho lidí se přestěhovalo do online nebo virtuálního prostředí.
- Pokud jste toho schopni, dobrovolnictví je dobrým způsobem, jak se setkávat s lidmi. Pomáhat ostatním může skutečně pomoci zlepšit vaše duševní zdraví. Je také dobré si ověřit, zda se vám dostane odpovídající podpory od organizace, do které se dobrovolně hlásíte.
Vyzkoušejte vzájemnou podporu
Existuje mnoho různých typů služeb vzájemné podpory, které poskytují lidem prostor k využití vlastních zkušeností k vzájemné pomoci a podpoře, včetně zkušeností se samotou a souvisejícími psychickými problémy.
Zde je několik různých typů vzájemné podpory, které by mohli pro vás být užitečné:
- Zkuste dobrovolnickou službu přátelství. Některé charitativní organizace nabízejí telefonické služby, kdy jsou dobrovolní přátelé v kontaktu s lidmi, kteří se cítí osamělí.
- Připojte se k online komunitě. Tato společenství mohou poskytnout místo pro naslouchání a sdílení s ostatními, kteří mají podobné zkušenosti. Jsou běžně k dispozici 24/7, většina je zdarma a máte k nim přístup ať jste kdekoliv.
Pokuste se být otevření
Možná máte pocit, že znáte mnoho lidí, ale ve skutečnosti k nim necítíte žádnou blízkost nebo máte pocit, že vám nevěnují dostatečnou péči a pozornost.
V této situaci by vám mohlo pomoci svěřit se svým přátelům nebo rodině.
Jestliže se necítíte dobře, když se svěřujete lidem, které znáte, můžete si zkusit promluvit s terapeutem nebo využít služby vzájemné podpory.
Povídací terapie
Povídací terapie vám umožní prozkoumat a pochopit vaše pocity osamělosti, a tím vám může pomoci rozvíjet pozitivní způsoby, jak se s nimi vypořádat. Například terapie vám může poskytnout prostor pro diskusi o emocionálních problémech, které vám ztěžují navazování uspokojivých vztahů.
Pokud vaše úzkost při společenských setkáních vyvolává pocity izolace, může pomoci kognitivní behaviorální terapie (CBT). Ta se zaměřuje na to, jak vaše myšlenky, přesvědčení a postoje ovlivňují vaše pocity a chování, a učí vás zvládat dovednosti pro řešení různých problémů.
Buďte opatrní v porovnávání se s ostatními
Je velmi těžké přestat se srovnávat s ostatními. Děláme to všichni, ale může si pomoci vědomím, že věci nejsou vždy takové, jak vypadají navenek.
Například na sociálních sítích velmi často vidíme jen to, co ostatní lidé chtějí o svých životech sdílet, a to v nás může vyvolávat pocit jinakosti a osamělosti.
Je důležité si uvědomit, že nevíte, jak se ve skutečnosti ostatní lidé cítí, když jsou sami, nebo když jsou jejich sociální sítě vypnuté.
Pečujte o sebe
Cítit se osamělý může být velmi stresující a může to mít nemalý dopad na vaše celkové rozpoložení. A pak, takový stav může ztěžovat pozitivní kroky k tomu, abyste se cítili lépe.
Zamyslete se nad tím, jestli některé z následujících věcí ovlivňují to, jak se cítíte a zda můžete udělat cokoliv, abyste to změnili:
- Snažte se dostatečně spát. Příliš málo nebo příliš mnoho spánku může mít velký dopad na to, jak se cítíte.
- Přemýšlejte o své stravě. Pravidelné stravování a udržování stabilní hladiny cukru v krvi může změnit vaši náladu a hladinu energie.
- Zkuste se věnovat nějaké fyzické aktivitě. Cvičení může být opravdu užitečné pro vaši duševní pohodu a někteří lidé objeví, že pomáhá zlepšit jejich sebevědomí.
- Travte čas venku. Trávení času v na čerstvém vzduchu může pomoci vaší celkové pohodě.
- Prožijte čas v přítomnosti zvířat. Někteří lidé zjistí, že čas strávený kolem zvířat jim může pomoci s pocity osamělosti, ať už prostřednictvím vlastnictví domácího mazlíčka nebo trávením času kolem zvířat v jejich přirozeném prostředí.
- Vyvarujte se drog a alkoholu. I když možná budete chtít užívat drogy nebo léky a alkohol, abyste zvládli vlastní obtížné pocity, z dlouhodobého hlediska vám mohou způsobit, že se budete cítit hůře a mohou vám bránit v řešení základních problémů.